Domů jen ve snech

Domů jen ve snech

Drahý tatínku, drahá teto, drahá sestřičko a brácho,

dnes píši vám všem, všem, u kterých doufám, že vám Plzeň stále živě koluje krví. Tak, že na ni nemůžete zapomenout. Naše babička je pryč, v červnu tomu bude už šest let.

Ale se mnou babička stále zůstává, mluvím s ní ve snech a kupuju jí v nich zákusky k narozeninám a ptám se jí: „Babičko, jak to děláš, že jsi zase naživu, když už jsi byla pryč?“ A pak si společně užíváme vzájemné blízkosti, protože víme, že nepotrvá nadlouho.

Nikdy jsem se ani jednoho z vás nezeptala, ale navštěvujete babičku občas také? A ptám se záměrně, zda „navštěvujete“ vy ji, a ne, zda ona „navštěvuje“ vás, protože já se s babičkou vídám téměř výhradně v jejím pronajatém plzeňském bytě.

Domov. To je to, co jsem u babičky v Plzni cítila.

Milovala jsem ulici, ve které se dům babičky nacházel. Jak byla z obou stran silnice lemována sakurami.

Milovala jsem dům, ve kterém měla babička byt. Jeho nádhernou kamennou podezdívku.

A milovala jsem byt, ve kterém babička žila.

To, jak voněl. Čerstvě vypranými ručníky a povlečením, chladem v předsíni, mýdlem Dove, stářím a moučníkem s citrónovou polevou.

To, jak zněl. Pronikavým tikotem hodin v tichu, televizními programy, které jsme doma neměli, bzučením ledničky, protáhlým vrzáním dveří vedoucích do kuchyně, melodiemi A. L. Webbera, spánkem celé rodiny v jednom pokoji, občasným pádem babiččiny hole i nočním duněním tramvají a aut projíždějících po plzeňských dlažebních kostkách.

To, jakou měl chuť. Pátečních párků s kaší, sobotních snídaní s čerstvou šunkou, pečivem a indiány, nedělní smetanové omáčky, odpoledních zmrzlinových pohárů a prázdninových chodských koláčů.

To, jak se mě dotýkal. Tvrdým vyklápějícím se ložem, které jsem si vypodkládala, koupelnovými závěsy, které se na mě ve vaně lepily, hnědo-oranžovou dekou na kanapi, která se pod námi každou chvíli srolovala či chladem na chodidlech při přechodech z koberce na linoleum.

To, jakou měl podobu. Babiččiných květinových zástěrek, invalidního vozíčku, na kterém jsme vozili podnos s umytým nádobím, úchytů na houpačku v rámu na dveřích, povlečení s plameňáky, peřiňáku, do kterého jsem si jako malá ráda zalézala, rozklápěcího křesla, kterému jsme přezdívali „rakev“, dnes již vzácného otočného vypínače, rámečků s fotkami vnoučat a kredence se skleněným výklenkem, ve kterém se obraz odrážel několikrát.

Vím, že jsme ten byt nemohli zachránit. Neměli jsme na něj finance. A i kdybychom měli – majitelé s ním měli jasný záměr.

Přesto…. Umím si představit, že prožiji docela spokojený a plnohodnotný život i bez milionů na kontě, ale kdybych je měla, ach, kdybych je jen měla, pokusila bych se ten byt získat zpět. A alespoň trochu jej vrátit do původní podoby – i když bez babičky by již nikdy neměl takové kouzlo.

Ale přesto bych si přála, tak moc přála, aby byl ten byt náš.

Abych se občas k němu smutně nejezdila dívat s vědomím, že přes vstupní dveře domu se již nedostanu.

Abychom se měli kam vracet.

Do Plzně.
Za babičkou.
DOMŮ.

Ach, díkybohu, že se tam můžu vrátit alespoň ve snech.

Vaše Tereza

Psaní vám do budoucna mohu posílat elektronicky.